Palatető készítés, felújítás
1174 Budapest, Bem u. 4.
pala[a]pala.hu

Paláról

Paláról
Pala??? Oh csak azt ne, hisz az egy veszélyes anyag!
Vagy nem?! Ezen kis ismertetővel szeretnénk eloszlatni a pala / palafedéssel kapcsolatos tévhiteket.

A magyar emberek nagy százalékának a pala szó hallatán a következő szavak jutnak eszébe:

  • Szürke
  • Unalmas
  • Egyforma
  • Azbesztes
  • Egészségre káros
  • Veszélyes hulladék stb.

És ezek a szavak nem állnak messze a valóságtól, legalábbis a múlt valóságától. Tudjuk, hogy a múlt tévedéseit eltörölni nem lehet, de legalábbis hosszú-hosszú évekbe és kemény munkába telik az emberek bizalmát visszanyerni. Az élet számtalan területén mondhatjuk el, hogy a világ, az emberek és az emberek világhoz fűző kapcsolatának fejlődésével derül ki, hogy ma már mi mindent lehet jobban, illetve jobbá tenni. Az ipar fejlődésével kiderült, hogy megszámolhatatlan olyan termék és technológia van a piacon, mely korábban csak az adott feladat megoldására koncentrált, de nem foglalkozott a használó egészségére illetve az őt körülvevő környezet állapotára gyakorolt hatásával.

Gondoljunk csak pl. a Trabant kifejlesztésére, ami egy acélhiánnyal küzdő, hidegháborús kelet Németországban készült, népautó gyanánt. Öntötte magából a kipufogó gázt, és egy ütközéses balesetnél leginkább egy papírgalacsinra hasonlított. Ehhez képest ma már minden autógyártó próbál elektromos, környezetbarát, törésbiztos autót kifejleszteni. 

De térjünk vissza a palára! 

Ezen kis ismertetővel szeretnénk eloszlatni a pala / palafedéssel kapcsolatos tévhiteket.

 

A palafedésnek két fajtáját ismerjük.

1/ Természetes, ún. kőpala, mely alapja egy közel 400 millió éves kőzet. A terméspalát már több mint 2000 éve alkalmazzák tetőfedésre, de viszonylag magas bekerülési ára miatt Európában leginkább a nyugati országokban terjedt el (pl. Ausztria, Németország)

2/ Műpala, azaz szálcement pala melyet egy morva-osztrák vállalkozó talált fel 1900-ban, kiváltva a drágább terméspala fedéseket. Ez a gyári körülmények között előállított anyag Eternit néven ma már fogalommá vált az egész világon. 

A magyar köznyelvben erre a termékre is a pala szót használják, de hivatalos megnevezése: szálcement.

Oldalunkon többször váltogatjuk ezt a két megnevezést, de mindig a szálcementre gondolunk.

„Eltelt bő húsz év”

Az 1990-es évek elején a gyártási technológia megváltozott, az összetevők közül kikerült az azbeszt, így a szálcement pala immár több mint 20 éve egy korszerű, környezetbarát tetőfedő anyag. Az új szálcement tetőfedő anyag cement (mészkő és agyag keveréke), homok, víz és környezetbarát, szerves rostszálak hozzáadásával készül.

A lapok sem az egészségre, sem a környezetre nem ártalmasak, teljes egészében újra felhasználhatók. 

A magas minőségű gyártástechnológiának köszönhetően ezek az anyagok ellenállnak az időjárási viszontagságoknak. Fagyás, olvadás, forróság, intenzív esőzés – ezek közül egyik sem jelent veszélyt a szálcement felületeknek.

A szálcement termékek minden esetben megtartják alakjukat, és azon képességük, hogy a korhadásnak és a gombásodásnak ellenállnak, egyaránt lenyűgöző. 

 

Teret nyernek a színek

A technológia fejlődésével nem csak az összetétel változott. 

Korábban, az Eternit magyarországi gyárában, az ún. galambszürke/világos szürke pala gyártása zajlott, így akkoriban a tervezőknek és a tulajdonosoknak esélyük sem volt ezzel az anyaggal valami változatosat, színeset alkotni.

A mai, modern szálcement síkpala egyedülálló színválasztéka lehetővé teszi, hogy bármely épület tetőjénél éljenek a vizuális lehetőségekkel, legyen szó a szín mellett a textúráról vagy az árnyékról is.

A színválaszték bármely stílus és elképzelés megvalósítását lehető teszi.

A hagyományos vagy modern épületek tetőmegoldásaként változatos, szemet gyönyörködtető, de kifejezetten mai, modern látványt kínál a szálcement síkpala.

Amikor számítanak az évek

A modern síkpala hosszú élettartama, tartós minősége és rendhagyó megjelenése különös hangulatot kölcsönöz az épületnek.

Az érvényes nemzetközi és hazai szabványoknál, előírásoknál szigorúbb gyártási feltételek eredményeképpen a szálcement palára 30 év minőségi garancia, és 10 év színgarancia érvényesíhető. 

A szálcement síkpalák garanciát jelentenek a tartós, karbantartásmentes tetőfedéshez.

 

Egy kényes kérdés: „Mondja kedves, hány kiló?”

A modern, szálcement pala fontos jellemzője, hogy könnyű, rugalmas és elegánsan vékony anyag.

Az anyag súlya, tulajdonságaiból adódóan kb. 60-70%-kal könnyebb négyzetméterenként, mint bármelyik cserépé. Megkönnyítve a tervezők, a kivitelezők és a beruházók dolgát legyen szó akár felújításról, akár új építésről.

Gondolkodjunk előre, hogy a napenergia se vesszen kárba

A megújuló energiák használata, a Föld és annak lakóinak jövőjét tekintve, elengedhetetlen. Ennek egyik legkézenfekvőbb módja a napelem telepítés, mely már akár támogatott formában is megvalósulhat.

A szolár rendszereket telepítő cégek a palafedés hallatán sokszor viszakozznak, a megkeresést visszautasítják. Esetenként van is rá okuk, hisz a régi, 70-80-as években ezerszámra épített, régi technológiával gyártott, mostanra törékennyé vált palával fedett tetőkre a napelem beépítése csak károkozással lehetséges – mely azonnal beindítja az „azbesztmentesítési protokollt”. 

Új, szálcement palafedés esetén az alapanyag tulajdonságainak és a kimondottan erre a célra gyártott konzoloknak köszönhetően a napelem telepítése már nem jelent problémát. 

Ha a tető elkészültekor még nem, de a későbbiekben tervezünk szolár rendszer kiépítését, akkor érdemes a napelem tartó lécek konzoljait előre instalálni. Az utólagos beépítés is gond nélkül megoldható, de összetettebb és időigényesebb, így költségesebb művelet, mint palafedéskor. Azaz az előre gondolkodással időt és pénzt spórolhatunk. 

 

A félmegoldás nem megoldás – rendszerkiegészítők nélkül nincs tökéletes fedés

Cégünknél az Eternit és a Swisspearl (korábbi Cembrit) szálcement palák érhetők el.

A műszakilag tökéletes, így hosszútávon tartós tető építéséhez szükséges kiegészítő elemeket kínálja mindkét gyártó. 

Legyen szó tetőáttörések átvezető elemeiről, hófogásról, tetőbiztonsági kiegészítőkről, vagy szellőző-és bevilágító vagy kibúvó elemekről.

 

1174 Budapest, Bem u. 4.
pala[a]pala.hu

Impresszum

„Befedlek” Bt Alapítva: 2005
Cégjegyzékszám: 01-06 768024
Adószám: 22135052-2-13
Közösségi adószám: HU22135052
Kamarai tagság: Budapesti Kereskedelmi és Iparkamara
Kamarai azonosító: 2560846
Kamarai nyilvántartási száma: BU22135052
Adatkezelési nyilvántartási szám: NAIH-139433/2018

Palatető felújítás, azbesztmentesítés, palatetető bontás és új palatető építés Budapesten, Pest vármegyében és országosan!

Honlap: webtoday
Az oldal sütiket használ. Az oldal harmadik féltől származó szoftvereket is használ